www.otogazcilarburada.com siz saygıdeğer üyelerimize kendilerini ve başarılarını en iyi şekilde ifade edecekleri bir alan oluşturmaktadır.

Portalın amacı, sizi boş reklamlarla boğmak değil, otogaz sektörünü güncel ve dinamik haliyle desteklemektir.

Portalımızda yer alan üyelerimizin emeklerine saygı duyuyor ve başarılarının devamını diliyoruz.


OTOGAZ NEDİR ?

LPG, sıvılaştırılmış petrol gazıdır.
Ham Petrolün damıtılması, parçalanması sırasında ya da doğal gaz yataklarından elde edilir. Bütan ve propan gazlarının basınç altında sıvılaştırılması ile oluşturulan bir karışımdır.

 • Gaz halinde havadan ağırdır.
 • Likit halde özel basınçlı kaplar içinde tutulur.
 • Gaz kaçaklarının fark edilmesi için; rafineri tarafından özel bileşikler ile kokulandırma yapılır.
 • Renksiz ve kokusuzdur.


Çevre dostU, verimli ve ekonomik olan LPG'nin araç yakıtı olarak kullanılan ismine OTOGAZ denir. Propan ve bütan gazlarının TS EN 589 standardına uygun karışımıyla verimli ve çevreci hale getirilir.

OTOGAZLA TANIŞALIM

1970 ve 1980'li yıllarda petrol krizi ortaya çıkmıştır. Hükümetler benzin ve türevlerine alternatif yakıt arayışına girmiştir. Bu arayış sonucu teknolojinin gelişmesi ile birlikte rahat ve güvenli bir şekilde kullanılan ekonomik açıdan da uygun LPG ortaya çıkmıştır.
Günümüz koşullarında Türkiye ve dünyada en yaygın alternatik yakıt otogazdır. Talepler doğrultusunda dünyada yaklaşık değerlerle 55.000 otogaz istasyonu bulunmaktadır. Yaklaşık 15-20 milyon arası araca bu istasyonlar hizmet vermektedir.
Türkiye otogaz satışları açısından dünyanın ilk üç pazarı içinde yer almaktadır.
Otogaz ilk olarak A.B.D. San Diago Gas-Electric Company tarafından denen LPG benzine alternatif yakıt olarak kullanılmaya başlanmış ve tüm dünyada kullanımı yaygınlaşmıştır.
Türkiye'de LPG'li otomobil kullanımı 1995 yılında T.C. Sanayi Bakanlığı tarafından belirlenen yönetmeliklere uymak şartıyla serbest bırakılmıştır.
Otogaz istasyonlarında sıvı halde bulunan LPG, dolum ağzı vasıtasıyla aracın bagajındakİ LPG tanklarına doldurulur. LPG tankı üzerindeki şamandıra vasıtasıyla bakır borudan aracın motor bölümüne gaz valfine ve oradan da basınç regülatörüne iletilir. Regülatör tarafından sıvı halden gaz haline çevrilen LPG buradan mikser vasıtasıyla aracın karbüratör kısmına aktarılır, yanma gerçekleşir.
Otogazlar için kullanılan yakıt tankları normal yakıt tanklarına oranla darebelere ve yüksek ısılara dayanıklı özel saçlar ( ECE-R 67-01) 'e göre imal edilir.
LPG tankı üzerinde bulunan şamadıra tankın %80 dolmasını sağlayacak şekilde ayarlanmıştır. LPG dolumu esnasında daha fazla yakıt alması için LPG tankının ileri geri sallanması multivalf ayarlarının bozulmasına neden olur. Bu tehlikeli bir durumdur. LPG tankı %80 den fazla doldurulmamalıdır.
LPG tankında herhangi bir sebepten dolayı fazla LPG akışı olduğunda depoya monte edilen kaçak akın valfi depo çıkışında LPG akışını otomatik olarak keser. LPG kaçağından yangın tehlikesi benzine göre daha azdır.

ÖZELLİKLE LPG'li YAKIT KULLANAN ARAÇLARIN MOTOR YAKITININ DÜŞÜK KİRLİLİK ÖZELLİĞİ KANITLANMIŞTIR.
 • LPG kullanan motorların karbonmonoksit tesiri benzine göre %50-90 hidrokarbon tesiri %38-62 oranında daha düşüktür.
 • Motor temiz kalır, karbon ve kurum oluşturmaz.Motor ömrü uzar.
 • LPG 'nin basınç altında depolanması benzin yakıt pompasının devre dışında olmasına sebep olur ve değşim onarım masrafı gerektirmez.
 • Motor karteri ve motor yanma odaları etkilenmezç kurşun,vernik,karbon atışı çıkarmaz.

LPG SINIZTILARINA KARŞI NE YAPABİLİRİZ
 • Araçtan çıkan egsoz gazlarını uzun süre solumayınız.
 • Gaz kokusu hissederseniz aracınızı hemen durdurun, tankın üzerindeki vanayı kapatın ve yetkili servise gidin.
 • Gaz kaçaklarını ateşle kontrol etmeyiniz.Şüpheli yerleri sabun köpüğü ile test edin.
 • Aracınızın gaz ayarlarını mutlaka yetkili servise yaptırınız.
 • Aracı hava sirkülasyonu olmayan garaj, depo gibi yerlere uzun veya kısa süreli bırakmayın.